Historie

Kdo nezažil, neuvěří.. Na této stránce bychom se rádi pokusili o při­blížení bolševického festivalu těm zvídavým čtenářům, kteří ho nezažili a jako mírné připomenutí těm, kteří ho zažili. Poodhalit, co vlastně bylo na pozadí tohoto normalizačního opruzu, přiblížit atmosféru posledních 20-ti let reálného socialismu v Československé socialistické republice.

Stránku chceme průběžně doplňovat tak, jak se prokousáváme různými dobovými anály. Jak sem tam objevíme nějakou perličku, která pobaví nebo něco zajímavého sdělí. Nicméně jak to nakonec dopadne sami nevíme, protože toto prokousávání je mnohdy šílená, nudná a neveselá činnost.

..jak to tenkrát celé začalo..

Na začátku 70. let 20. století, poté, co se zhroutily pochybné naděje Pražského jara a rozpadli se i Beatles (a těžko říct, co bylo příčinou a co důsledkem), vzniknul nápad na pořádání hudebního festivalu v Sokolově. Zprvu mělo jít o přehlídku spíše trampských kapel. Na Sokolovské Portě 1972 ale několik „angažovaných písní“ vyvolalo nápad zorganizovat festival angažované písně. Co čert nechtěl, myšlenka se zalíbila, a tak se v roce 1973 po schválení Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže, Ústřední rady odborů v Praze, Ministerstvy kultury České republiky i Okresního výboru KSČ v Sokolově začala psát historie Festivalu politické písně Sokolov.

Festival získal podporu všech tří (doslova) československých hudebních vydavatelství. Supraphon, Opus i Panton nabídly úžasné podmínky – vždyť který festival má dnes takové renomé, že jeho vítězové mají zaručeno vydání minimálně singlu u (tehdy) prestižního vydavatelství… No i když vlastně Superstar a X-Faktor.. No, obraťme list..

V březnu 1973 se konal první ročník Festivalu politické písně Sokolov, na kterém vystoupila například i východoněmecká kapela October-Klub (třeba: http://www.vunet.org/…1977–76.html). Ale podle všech těch výborů SSM, KSČ atd. se podcenilo zapojení známých jmen a chyběly dostatečně angažované písně. Soudruzi to chtěli v dalších ročnících napravit.

A tak se festival stal od druhého ročníku v roce 1974 už klasickým produktem establishmentu: Hlav­ním pořadatelem festivalu se stal Ústřední výbor Socialistického svazu mládeže, spoluvyhlašovateli Ministerstvo kultury České socialistické republiky, Ministerstvo kultury Slovenské socialistické republiky a Ústřední rada odborů. A samozřejmě místní výbory a rada a svazy… ONV Sokolov a MěNV Sokolov, Okresní výbor SSM, Hornický dům kultury ROH, Okresní kulturní středisko a Městské kulturní středisko Sokolov. Sakra, skoro to vypadá, že Festival politické písně snad dělali uplně všichni..

Festival v dalších letech nabíral na publicitě, dá-li se publicitou nazvat propaganda. Do Sokolova začaly jezdit tehdejší profesionální české hvězdy, mimo jiné třeba Pavel Liška nebo Josef Laufer a taky stálí hosté – skupina Olympic. Pořadatelé chvíli chtěli, aby se na fastivalu objevovalo více známých jmen, jindy jim zase chyběli amatéři. Podobně tomu bylo i z účastí zahraničních interpretů, chvíli jich bylo málo, pak zase hodně. Vozili je sem ze zemí, které byl zrovna v té době „bratrské“, kromě sousedních zemí východního bloku, to byli z oblibou písničkáři z revolučních zemí jižní Ameriky. Ale jezdili i interpreti ze západní Evropy. Proč, je těžké tipovat.

Od šestého ročníku se znělkou festivalu stala píseň Vojty Kiďáka Tomáška „Náruč dokořán“. Jenže zhruba ve stejné době vznikl ještě o dost brutálnější kýč, a to píseň „Jen řekni Sokolov“, jejímiž autory byli Dalibor Basler a textař Jaroslav Navrátil. No, a od té doby se mnoho z nás, kteří si tu dobu pamatujeme, už asi nezbaví té vlezlé melodie a textu o tom, že „Jen řekni Sokolov a ozve se ti píseň, Jen řekni Sokolov a kola roztočí se…“.. Celý tento hudební skvost je pro zájemce umístěn v sekci „Ke stažení“na webu ročníku 2010.

O dva roky později festival přivítal opravdovou superstar, řeklo by se dnešním jazykem. Američan Dean Reed , který dobrovolně (ano, je to neuvěřitelné) žil ve východním Berlíně, přestože v Americe byl poměrně úspěšným zpěvákem a hercem. No, nevím co přesně znamená poměrně úspěšným, ale anály, ze kterých čerpáme tak hovoří.. Nicméně Dean Read byl opravdovou hvězdou východního bloku.

Rok za rokem a festival za festivalem byl přehlídkou snaživé naivnosti mladých amatérů, nebo povinné účasti profesionálů. Byly mezi nimi i ti, kteří účast na festivalu brali jako nutné zlo, aby vůbec mohli vystoupit jinde. Pro mnohé muselo být zpívání pod zaťatou pěstí festivalového loga určitě symbolické.

Své o podobě festivalu říkají i názvy témat, cen, soutěží, výstav a podobně. Některé zní až neuvěřitelně. Například: Mladá generace – důstojný pokračovatel Vítězného února, Kupředu, levá, Píseň pomáhá bojovat, stavět i žít, Píseň bojující, Ozvěny časů a bojů.

Poslední ročník Festivalu politické písně se konal v únoru 1988. Na podzim se sice ještě konala okresní soutěžní kola, ale v roce 1989 se už festival nekonal. Ústřední výbor Svazu socialistické mládeže se rozhodl, že festival bude větší, širší, angažovanější – a na to už v Sokolově nebyly prostory a možnosti.

Nebylo to kvůli tomu, že by svazáci tušili, že po podzimu se festival stane jen posměšnou nebo stydlivou vzpomínkou.

Inu to bylo, jen ti papaláši jako by tu byli pořád.

Text byl zpracován s pomocí práce Festival politické písně  Milady Čermákové (Ročenka Státního oblastního archívu v Plzni 2005)

Novinky

Fotogalerie z Festivalu politické písně Sokolov 2011

4. listopad 2011 23:41 Zde jsou fotografie René Carana z celého průběhu letošního FPP2011.

Video – vyhlášení výsledků

3. listopad 2011 23:35 zdroj ČTK

Výsledky ankety Český papaláš 2011

3. listopad 2011 23:12 Tak a je dohlasováno, spočteno, vyhlášeno.. a zde to je vše popořadě, jak to letos dopadlo..

Napsali o nás

Papaláš roku je Klaus, porazil Ratha. ‚Bodoval‘ i John

3.11.2011 – lidovky.cz – Prezident Václav Klaus byl na základě internetového hlasování zorganizovaného pořadateli Festivalu politické písně Sokolov 2011 vyhlášen Papalášem roku.

Papaláše roku vyhrál Klaus, skokana má John. Prasárnou je koalice v Praze

3.11.2011 – idnes.cz – V internetové anketě o Českého papaláše roku 2011 zvítězil prezident Václav Klaus, druhou příčku obsadil hejtman David Rath. Prasárnou roku pak Češi vybrali vznik politické koalice na pražském magistrátu.

Klaus papaláš, Paroubek baleťák

4.11.2011 – tyden.cz – Glosa Martina Ferndrycha – Uživatelé kompjůtrů zvolili v internetové anketě Festivalu politické písně Sokolov 2011 papalášem roku prezidenta Václava Klause. Strefili se?

Menu

Další ročníky

Zasílání novinek

Odkazy

Oficiální stránky města Sokolov

Transparency International

Ester Kočičková

Česká televize, pořad Retro – O festivalu politické písně Sokolov

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

náhled tisku | tisknout | nahoru

Mladá Fronta DnesMěsto SokolovRespekt
HB PrintRadio BeatVYMĚŇTE POLITIKY

2009 – 2011 © Festival politické písně Sokolov
Prohlášení o přístupnosti
Webmaster: Vistamedia