Úvodní stránka„Český papaláš“ ANKETA → Prasárna roku 2011

Prasárna roku 2011

(nominovala iniciativa Vyměňtepolitiky.cz) Název této kategorie se může někomu zdát příliš expresivní, nicméně je to ten nejjemnější výraz, který jsme byli schopni s přihlédnutím k obsahu kategorie zvolit. Jak je z názvu zřejmé, jde o kategorii činů, kterými naše politická scéna projevuje svou úroveň a kulturnost. V souvislosti s názvem kategorie se nabízí i elegantní můstek k Orwellovu mottu v úvodu – autory této věty v jeho knize „Zvířecí farma" byla právě prasata. Může se jednat o čin jednotlivce nebo i skupiny politiků.


30. září 2011 00:00

Výsledky - pořadí prasáren

Pražská koalice

Pražská koalice

Konečný počet hlasů: 1224

18,9%

1.místo

V historii není moc případů, kdy si úhlavní nepřátelé po bitvě padnou do náruče a zjistí, že mají vlastně z 95% stejné zájmy a skončí spolu v nekonečném přátelství. Toto se stalo v naší matce stověžaté, kde chlapci z ODS a ČSSD zjistili, že pokud se nemají ti, kteří v Praze tahají za nitky, odpojit od penězovodů, musí se se svými politickými soky dát dohromady a občanům tak ukázat, jak se věci mají. Dokonce ani několik demonstrací občanů nic nezměnilo a stále se kupodivu nedaří vyřešit podezřelé kauzy jako je Opencard, tunel Blanka, tendr na čističku vod. Pražští politici tak dali pěkný návod jak po volbách zacházet se svými předvolebními prohlášeními a programem, aby nedošlo k odstavení jejich kmotrů a mafiánů v pozadí. No doufejme, že se jim to vrátí. Dejme magistrátním politikům vědět, že je vidíme a hlavně, že si takovou prasárnu budeme pamatovat.

Za tuto prasárnu jsou nominováni pražští zastupitelé z ODS a ČSSD

Kauza Drobil

Kauza Drobil

Konečný počet hlasů: 1196

18,4%

2.místo

Tato kauza je velmi roztomilý příběh a reakce na něj je jeden z prvních protikorupčních počinů naší současné protikorupční vlády. Je na něm moc hezky vidět, jak se poctivost v ČR vyplácí a kam až se s ní dá dojít. Také pěkně motivuje všechny, kteří se s korupcí potkají, jak se k ní postavit. Libor Michálek se pokusil natočit korupčníka při práci a byl za tento čin po zásluze potrestán vyhozením z práce. Obsah nahrávek byl velmi výmluvný. Mimo jiné na nich poradce ministra Knetig říká: "Pro toho Pavla (Drobila), aby měl někdy šanci být premiérem, tak bez toho, že pro tu stranu mimo jiné i vydělá peníze... Jinými slovy, je to loupež za bílýho dne," (moc pěkné). Ministr sám o tomto člověku tvrdí, že: "Martin Knetig je člověk, kterému já absolutně věřím, zejména pokud se týče finančního poradenství...". Bylo by jistě zajímavé vědět, co ještě jiného tento poradce panu Drobilovi poradil. Drobil je kupodivu stále místopředsedou ODS a vlastně se téměř nic nestalo a jede se dál. Libor Michálek je odměněn Nadačním Fondem Proti Korupci za svůj přístup a s našimi politiky to nijak nehne. Poradce hlavy státu Hájek se ptá, jestli ten opravdu divný Michálek není nakonec Jehovista. No, alespoň víme, jak na tyto činy nahlíží naše politická elita.

Za tuto prasárnu je nominován místopředseda ODS P.Drobil.

Odmítnutí zveřejnění platů vrcholných činitelů hradu

Odmítnutí zveřejnění platů vrcholných činitelů hradu

Konečný počet hlasů: 1087

16,8%

3.místo

Navzdory expertní shodě zůstává Pražský hrad jednou z mála bašt veřejné zprávy, která se sveřepě brání tomu odtajnit platy svých vrcholných představitelů. Platíme tyto pány z našich daní. Podle zákona máme právo vědět, jak dobře či špatně. Víme to o všech ostatních, kteří jsou z veřejných (našich) peněz placeni. O těchto ale nikoli. Nepoví nám to. Pan Jakl se chce dokonce i soudit, pokud hrad jeho plat zveřejní. Je zajímavé, že se odkazuje a spoléhá na soudy, jejichž závěry obvykle relativizuje a kritizuje. No nic. Zkrátka a dobře - jak napsal G.Orwell ve své knize Zvířecí farma: "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější"..

Za tuto prasárnu je nominována Kancelář pražského hradu.

Šumava a brouk

Šumava a brouk

Konečný počet hlasů: 1054

16,2%

4.místo

Jsou lidé, kteří jsou odborníky na ekosystémy, jejich fungování, jejich cenu. Tento obor studovali a celou svou profesní dráhu věnují zkoumáním této problematiky, včetně dopadů na lesní hospodářství a rizika. Pak jsou lidé, kteří se věnují jiným oborům, do lesa zajdou na houby nebo na túru. Pokud se z turisty stane šéf národního parku, dopadne to přesně tak, jak to dopadlo na Šumavě. Turista má rád hezký, zelený les, malebný jako v pohádce, plný šišek, strak, sojek, zajíců a srnek. Vše, co se od této představy odlišuje, je špatné, hrozné, a je třeba s tím něco razantně udělat. I pan dřevorubec, který se na to také nemůže dívat, toto radí. Dokonce i panu prezidentovi, známému odborníkovi na ekosystémy, se suché lesy nelíbí. Většině lidem se suché lesy nelíbí. No tak vezmeme motorové pily a jednoduše to vyřešíme. Bez ohledu na to, jak cenné jsou bezzásadové lokality a co všechno v sobě nesou. Bez ohledu na to, co už léta tvrdí odborná veřejnost. A nejlépe bude kácet přímo v jádru parku se sporným povolením. Mohlo se předejít nepříjemné válce ekologů s dřevorubci za asistence policie. Ale to by v čele parku nejspíš musel stát jiný člověk, než Jan Stráský. Diletantismus, samolibost a podléhání dřevorubecké lobby odskáče hlavně Šumava.

Za tuto prasárnu je nominován Jan Stráský.

Diskuse nad zákonem o třetím odboji

Diskuse nad zákonem o třetím odboji

Konečný počet hlasů: 784

12,1%

5.místo

V českém parlamentu se často dějí věci, nad kterými zůstává rozum stát. Za jednu z nejbrutálnějších se dá jistě považovat diskuse nad zákonem o třetím odboji a zejména rétorika členů poslaneckého klubu KSČM. Ne, že by tento zákon nebyl bez chyb a byl ideální. Ale o tomto tato diskuse nebyla. Komunisté na parlamentní půdě prohlašovali, že lidé, kteří se postavili totalitnímu režimu, byli vlastizrádci, dále že sabotáže, emigrace nebo převaděčství byl boj proti vlastnímu lidu. Že by se měli ocenit například pohraničníci, kteří bránili naše hranice. Jak je možné, že toto se odehrává na půdě parlamentu demokratické země? Skoro to chvílemi vypadalo, jako bychom se nějakou časoprostorovou smyčkou dostali tak do roku 1982.. Rétorika i argumentace byla stejná. Těžko si lze představit, že by například v Bundestagu nechali mluvit někoho o tom, že Hitler byl vlastně fajn chlapík, když měli všichni práci, nejdřív stavěli dálnice a pak si trochu zaválčili a Gestapo zavíralo jenom nepřátele a rozvraceče tohoto bohulibého režimu..

Za tuto prasárnu je nominován poslanecký klub KSČM, zejména pak poslankyně M.Semelová, poslanci S.Grospič, M.Grebeníček a šéf celé této party V.Filip.

Ekotendr

Ekotendr

Konečný počet hlasů: 717

11,1%

6.místo

Závazek státu (formou záruk do výše vlastního jmění) zlikvidovat ekologické zátěže vznikl v 90. letech v době privatizace podniků. Navržený způsob řešení jedinou „superzakázkou" zpochybnili odborníci, Transparency International i prakticky všichni politici včetně koaličních; kromě ministra financí Kalouska. Navíc zadávací podmínky jsou konstruovány tak, že je mohly splnit právě tři firmy (ty, které postoupily do druhého kola). Nikdo další neměl šanci. Nejnižší nabídka firmy Marius Pedersen Engineering nabídla cenu 56,8 miliardy Kč, což je téměř 25 - 30 miliard rozdíl proti nákladům odhadnutým SFŽP (25,3 - 31,7 mld. Kč). Další potenciální pastí je, že vítězi budou hrazeny ne náklady spojené se sanací jednotlivých lokalit, ale poměrná část podle výše záruk. Hrozí tedy, že v prvních letech si bude vítěz vybírat ty lokality, které mají vysoké záruky, ale nízké reálné náklady sanací. V okamžiku, kdy se mu přestane projekt vyplácet, může v klidu zkrachovat a ty skutečně nejtěžší lokality mohou zůstat nesanovány. Z tohoto pohledu ještě pořád mluvíme o možném tunelu za 40 mld. Kč. Nu, zajímavé číslo. Necháme si tyto naše peníze sebrat před nosem?

Za tuto prasárnu je nominováno Ministerstvi financí v čele s Miroslavem kalouskem

Key Investments

Key Investments

Konečný počet hlasů: 254

3,9%

7.místo

Tři pražské městské části investovaly své peníze prostřednictvím firmy Key Investments, jež měla pověření s nimi obchodovat. Jenže brzy firma o licenci obchodování s cennými papíry přišla a pražským radnicím hrozilo, že své peníze už neuvidí. A nešlo právě o malé peníze - Praha 6 poskytla 450 milionů, Praha 13 přes 200 milionů a Praha 10 rovněž 200 milionů korun. Jak je možné, že městské části investují prostřednictvím firmy, která dostala od Komise pro cenné papíry několik pokut a jejíž vlastnická struktura je neprůhledná a jejíž sesterská společnost půjčila expremierovi Stanislavu Grossovi 10 miliónů korun ze kterých zázračně zbohatl? Městské části spravují peníze občanů a měly by se zpovídat všem občanům za své činy. Nominujte tuto kauzu na prasárnu roku, aby komunální politici věděli, že jsou zodpovědní za to, co dělají. Nebo nejsou? Že by byli nesvéprávní?

Za tuto prasárnu jsou nominování odpovědní komunální politici

Demolice kulturní památky - stadion Štvanice

Demolice kulturní památky - stadion Štvanice

Konečný počet hlasů: 172

2,7%

8.místo

Tato nominace byla do ankety přidána dodatečně na "divokou kartu" 17.10.2011 jako nominace společnosti ACTA NON VERBA, o.p.s.

Zbourat národní památku - zimní stadion na Štvanici, pak se zasadit o nový stadion a přitom ještě vyinkasovat od daňového poplatníka peníze na demolici, odškodné nájemci a na nový stadion je krystalický příklad politického cynismu. Stadion z roku 1932 zažil čtyři mistrovství světa v ledním hokeji. Stadion přežil několik režimů i stoletou vodu. Zkázu mu přinesla zřejmě až nenasytnost pražských radních.

Za tuto prasárnu je nominována pražská radní pro majetek Aleksandra Udženija z ODS.

Novinky

Fotogalerie z Festivalu politické písně Sokolov 2011

4. listopad 2011 23:41 Zde jsou fotografie René Carana z celého průběhu letošního FPP2011.

Video – vyhlášení výsledků

3. listopad 2011 23:35 zdroj ČTK

Výsledky ankety Český papaláš 2011

3. listopad 2011 23:12 Tak a je dohlasováno, spočteno, vyhlášeno.. a zde to je vše popořadě, jak to letos dopadlo..

Napsali o nás

Papaláš roku je Klaus, porazil Ratha. ‚Bodoval‘ i John

3.11.2011 – lidovky.cz – Prezident Václav Klaus byl na základě internetového hlasování zorganizovaného pořadateli Festivalu politické písně Sokolov 2011 vyhlášen Papalášem roku.

Papaláše roku vyhrál Klaus, skokana má John. Prasárnou je koalice v Praze

3.11.2011 – idnes.cz – V internetové anketě o Českého papaláše roku 2011 zvítězil prezident Václav Klaus, druhou příčku obsadil hejtman David Rath. Prasárnou roku pak Češi vybrali vznik politické koalice na pražském magistrátu.

Klaus papaláš, Paroubek baleťák

4.11.2011 – tyden.cz – Glosa Martina Ferndrycha – Uživatelé kompjůtrů zvolili v internetové anketě Festivalu politické písně Sokolov 2011 papalášem roku prezidenta Václava Klause. Strefili se?

Menu

Další ročníky

Zasílání novinek

Odkazy

Oficiální stránky města Sokolov

Transparency International

Ester Kočičková

Česká televize, pořad Retro – O festivalu politické písně Sokolov

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

náhled tisku | tisknout | nahoru

Mladá Fronta DnesMěsto SokolovRespekt
HB PrintRadio BeatVYMĚŇTE POLITIKY

2009 – 2011 © Festival politické písně Sokolov
Prohlášení o přístupnosti
Webmaster: Vistamedia