Úvodní stránkaNapsali o nás → Mladí by se měli bouřit (rozhovor s Vráťou Brabencem na FPP2009)

Mladí by se měli bouřit (rozhovor s Vráťou Brabencem na FPP2009)

22.06.2009 MF Dnes, Kraj Karlovarský Sokolov – Když se mladí nebudou bouřit, tak to tu špatně dopadne, řekl v rozhovoru pro MF DNES po sobotním závěrečném koncertu Festivalu politické písně v Sokolově šestašedesátiletý Vratislav Brabenec, saxofonista a současně hlavní textař legendární kapely Plastic People of the Universe.

Uvěznění členů kapely komunisty kvůli jejich hudbě a textům v roce 1976 spustilo v zemi vznik hnutí na obranu lidských práv Charta 77, které nakonec vyústilo v pád celého režimu.

* Co říkáte obnovení Festivalu politické písně?

Hrajeme přes čtyřicet let, ale na komunistickém předchůdci tohoto festivalu v Sokolově jsme samozřejmě nikdy nebyli. Co bychom tam taky dělali. I kdybychom se tehdy na tuhle akci v nějakém pomatení vydali, zřejmě by nás už cestou zatkli. Jsme tedy v Sokolově poprvé. Hrálo se nám tu dobře, i když mě už trochu bolí, jak říkal Mejla Hlavsa, „koulena". Nechat nové akci ten starý název vůbec není špatný nápad. Viděli jsme o tom na internetu debatu politiků z tohoto kraje a v ní se nás zastal nějaký komunista. To nás teda pobavilo.

* Považujete se za „politickou" kapelu?

Když dáváme rozhovory v angličtině, tak říkáme, že nejsme „political", ale „poetical“. Jediná naše politická píseň byla Sto bodů. Když jsme ji nahrávali, mysleli jsme, že text je od Egona Bondyho. Dostali jsme jej v angličtině. Pak jsem ale potkal ve Vídni chartistu Františka Janečka, který byl bývalým redaktorem Rudého práva (smích), a zjistil jsem, že to napsal on.

* Sledujete současnou politiku?

Líbí se mi vtip o tom, jak se dva burani baví: „Koho budeš volit? No, přece komunisty, jako vždycky. To vim, vole, ale z jaký partaje?" Souhlasím s Magorem (básník Ivan Jirous – pozn. red.), že být političtí mají dnes mladí těžší. Není tak snadné se jasně vymezit, jako jsme to měli my. Ale o to je důležitější neupadnout do apatie. Situace, kterou vidím v politice a naší zemi, je strašidelná. Je mi zle, když vidím, jak politici bezostyšně lžou. Jednoho se nedávno ptali, proč za komunismu studoval v Moskvě, a on řekl, že se tam zajímal o perestrojku. Tak mu řekli, že ta tam začala až dva roky po jeho studiích… Když jsme se jednou vrátili ze zahraničí, ukázali nám noviny, kde se psalo o tom, že na večírku předsedy sociální demokracie Paroubka se postříleli. Takový politik musí ten večer odstoupit a omluvit se svým voličům, a ne ještě lhát, že se s těmi gangstery na svém mejdanu nezná. V téhle atmosféře všudypřítomné lži a podvodu je česká politika zcela nepřehledná. Od starých změnu nečekejme. Když se mladí nebudou bouřit, tak to tu špatně dopadne. Proto se mi líbí i tenhle festival, kterému jde přesně o to.

* Jak často teď hrajete v zahraničí?

Loni na podzim jsme měli třiadvacet koncertů v USA, dvakrát jsme hráli i na Tchaj-wanu. Tam jsme byli taky pozváni na audienci k prezidentovi, byl to protičínsky zaměřený předchůdce toho současného. Přišel jsem ke stolu a tam byly proti sobě u křesel cedulky Mr. President a Mr. Brabenec, takže jsem se pak s ním bavil. Mimo jiné i o komunistické Číně, kde jsem byl před pěti lety pracovně jako zahradní architekt. Druhý den o tom vyšel článek v hlavních tchajwanských novinách pod titulkem Za svobodu se musí bojovat. V srpnu letíme zase do USA na dva koncerty v New Yorku, kde budeme hrát pro Američany v Lincoln Center a Joe´s Park a s Joem Karafiátem doprovodím projekci němého filmu v tamním Českém kulturním centru.

* Co chystáte pro domácí fanoušky?

Hrajeme teď v Národním divadle při hře Toma Stopparda Rock´n´roll. Jezdíme po koncertech. Máme také připravenou polovinu nového alba. Od Krcháka (básník J. H. Krchovský – pozn. red.) tam už bude jen jeden text, většinou teď pro kapelu píšu já. Těší mě, že je o naše věci zájem. Když se bavím s mladými, tak vidím, že moje básně i čtou a chtějí, abychom zase dělali větší projekty, jako byly třeba Pašije nebo Koně (pozn. red.: Pašijové hry velikonoční a Co znamená vésti koně). Je vidět, že je to oslovuje. Mám to pořád spojené s tou teologií, toho už se asi nezbavím (smích).

* Hráli jste někdy v tomto kraji?

Nejblíž jsme hráli v Nejdku a v Toužimi. V Sokolově jsme ovšem poprvé. Z minulosti známe spíš severní Čechy. Pracoval jsem tam v Teplicích a v Žatci, dělal jsem zahrady a bydlel jsem v Bílině. Průmyslový Sokolov má se severem hodně společného, i to, že se tu i dost změnilo k lepšímu. I tenhle festival. Přeju místním mladým, aby v takových věcech pokračovali a rozhodně si nenechali jen diktovat, co se tu bude dít dál.

22. červen 2009 13:53

Novinky

Fotogalerie z Festivalu politické písně Sokolov 2011

4. listopad 2011 23:41 Zde jsou fotografie René Carana z celého průběhu letošního FPP2011.

Video – vyhlášení výsledků

3. listopad 2011 23:35 zdroj ČTK

Výsledky ankety Český papaláš 2011

3. listopad 2011 23:12 Tak a je dohlasováno, spočteno, vyhlášeno.. a zde to je vše popořadě, jak to letos dopadlo..

Napsali o nás

Papaláš roku je Klaus, porazil Ratha. ‚Bodoval‘ i John

3.11.2011 – lidovky.cz – Prezident Václav Klaus byl na základě internetového hlasování zorganizovaného pořadateli Festivalu politické písně Sokolov 2011 vyhlášen Papalášem roku.

Papaláše roku vyhrál Klaus, skokana má John. Prasárnou je koalice v Praze

3.11.2011 – idnes.cz – V internetové anketě o Českého papaláše roku 2011 zvítězil prezident Václav Klaus, druhou příčku obsadil hejtman David Rath. Prasárnou roku pak Češi vybrali vznik politické koalice na pražském magistrátu.

Klaus papaláš, Paroubek baleťák

4.11.2011 – tyden.cz – Glosa Martina Ferndrycha – Uživatelé kompjůtrů zvolili v internetové anketě Festivalu politické písně Sokolov 2011 papalášem roku prezidenta Václava Klause. Strefili se?

Menu

Další ročníky

Zasílání novinek

Odkazy

Oficiální stránky města Sokolov

Transparency International

Ester Kočičková

Česká televize, pořad Retro – O festivalu politické písně Sokolov

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

náhled tisku | tisknout | nahoru

Mladá Fronta DnesMěsto SokolovRespekt
HB PrintRadio BeatVYMĚŇTE POLITIKY

2009 – 2011 © Festival politické písně Sokolov
Prohlášení o přístupnosti
Webmaster: Vistamedia