Úvodní stránkaNapsali o nás → Politická píseň mě vždycky štvala (rozhovor s hl.organizátorem FPP)

Politická píseň mě vždycky štvala (rozhovor s hl.organizátorem FPP)

13. února 2010, MF Dnes, KK – Sokolov – V recesistickém duchu obnovil Festival Politické písně Sokolov a způsobil tím pozdvižení. „Lidé si říkali: Ježíši, co je to za úlet,“ líčí Miroslav Balatka. Na koncert pod širým nebem (hlavní hvězdou byli Plastic People) přišly tisíce diváků, které bavila třeba i anketa Papaláš roku. Akce zvítězila i u čtenářů MF DNES, kteří hodnotili nejlepší kulturní událost loňského roku v Karlovarském kra­ji.

* Jak vám to zní: Festival Politická píseň – kulturní událost roku 2009?

Velmi dobře. Máme z toho radost a děkujeme všem, kteří nám poslali hlas. Je to i důkaz, že se nám loňský ročník povedl, proběhl bez nejmenších problémů.

* Jak vás napadlo zorganizovat multižánrový festival pod starým komunistickým názvem?

Viděl jsem v televizi parlamentní interpelace. Bylo to po Topolánkově lyžovačce v Rakousku, kde se nechal vysadit vládním letadlem. Před kamerami se dohadoval se Zaorálkem a říkal mu: Ty taky lítáš vrtulníkem domů do Ostravy, a když na sebe budeme donášet, tak si nezalítáme nikdo nikam. To si dovolil premiér. Mně spadla sanice. Večer jsme měli zkoušku s kapelou a asi po třetím panáku mě napadlo: Zasloužili by si festival politické písně. Zkontaktoval jsem kamarády, jestli si myslí, že to je blbost. Ve mně politická píseň totiž vzbuzuje negativní emoce.

* Mnohým pamětníkům zatrnulo, když jste s ní přišli. Bývalý disident Jan Hadrava veřejně prohlásil: Šílená akce, hlásíme se k té debilitě a vymývání mozků.

Já tu akci vnímal asi jako pan Hadrava. Jako neuvěřitelnou propagandu tehdejšího režimu. Jako ohýbání kulturních elit, aby se před režimem sehnuli a zahráli v Sokolově pár písniček. Kontroverzní název jsme zvolili ale právě kvůli emocím, které vzbuzuje. Lidé si říkali: „Ježíši, co se děje? Co je to za úlet? Půjdu se podívat, zajímá mě to." A také jsme se chtěli pokusit jaksi rehabilitovat Sokolov. Jsem odsud, vždycky mě štvalo, že tu ten festival byl. Sokolováci si ho nevymysleli. Navíc se tu nic extra kulturního v poslední době nedělo.

* Zpočátku mnozí nechápali, oč vám jde.

Ale začalo se o tom mluvit. Protože jsme se dostali na tenký led, snažili jsme se co nejjasněji vysvětlovat, že akci moderuje Ester Kočičková, hraje kapela Plastic People a jedním z mediálních partnerů bude asi nejlepší časopis – týdeník Respekt. Snad každému pak došlo, co tyto tři subjekty mají společného s festivalem politické písně. Na našich webových stránkách hned všichni zájemci dostali informaci, že nejsme parta zastydlých komunistů, kteří si myslí, že politická píseň byla úžasná akce a je třeba ji obnovit.

* Vzpomenete na některé absurdity komunistické Politické písně?

Byla prodchnutá propagandou. Mladí začínající zpívali proti válce. Na jednu stranu tu hráli muzikanti, kteří by do Sokolova nikdy nepřijeli. Celkový pocit z té akce byl ale divný. Hrálo se i ve fabrikách, které kvůli tomu na dvě hodiny zavřeli. Vystupoval tu i Mišík nebo Suchý. Taková jména. Nechci je ale odsuzovat.

* Plastic People vloni ani na chvíli nezaváhali, jestli mají hrát na Politické písni?

Zaváhali. Nebylo to jednoduché. Řekl jsem jim, o jaký typ akce jde, a nakonec kývli. Vráťa Brabenec má určitě horší vzpomínky na StB než já na jeden výslech u Kilera. Líbilo se jim tu. Tony Ducháček z kapely Garáž nejdříve řval: To je nějaká komunistická akce, tam nejedu.

* Jak vzpomínáte na komunistický režim. Jak se měla vaše rodina? Nadávalo se u vás na bolševika?

Otec vystoupil ze strany v roce 1969 a na pusu si moc pozor přede mnou nedával. Vím, že něco jiného se říkalo doma, něco jiného venku. Pamatuji si, že nám učitelka říkala s vážnou tváří, že reklamy v německé televizi jsou na výrobky, které neexistují. Že je to kapitalistická diverze. My věděli, že angličáky a žvýkačky existují. Já jsem jinak typický produkt tehdejšího školství. V první třídě jsme s kamarádem Danem Bártou namalovali před školou na chodníku křídou velikánskou Auroru. Měřila asi tři metry a líbila se nám.

* Namalovali jste ji i s namířenými děly?

Přesně. Taková byla doba. Jen na dokreslení: Já sice chodil na průmyslovku do Varů, ale žáci z pedagogické školy nesměli nosit džínové bundy, protože džízka byla oblekem amerických honáků. Nesměli jsme mít samolepky na kufříku, za to následovaly kázeňské postihy. Jako teenager jsem ten tlak vnímal. Založili jsme kapelu a motali jsme se mezi „závadovou" mládeží, jak se tenkrát říkalo. Nechápali jsme, proč bychom měli jít nejdříve před komisi a vysvětlovat, proč hrajeme zrovna tohle, když chceme hrát veřejně. Dostali jsme se do undergroundové kultury a bylo nám tam dobře. Hráli jsme po stodolách na soukromých pozemcích, policajti za plotem nemohli nic dělat. Nebo na svatbách, což byl krycí název pro bigbít.

* Zkoušeli jste nějakou oficiální cestu, abyste mohli hrát?

Vůbec ne. Věděli jsme, co se děje u přehrávek před komisí. Za stolem seděly paní s drdolem a ptaly se, proč ta kytara je tak nahlas a na koho že svítí to slunce, o kterém se zpívá.

* „Šli" po vás komunisté, když tedy nepočítám policajty za plotem?

Kontrolovali nás. V Dasnicích v roce 1988, kdy skončila Politická píseň, byl ve stejné době jednodenní bigbít. Policajti přijeli se psy a akci rozehnali. Věděli o nás, měli mezi námi asi i nějaké informátory. Na jaře 1989 mě pozvali k výslechu na StB. Vyšetřovatel se jmenoval Kiler, a to není fór. Já byl podělaný až za ušima. Že prý během Palachova týdne nesmím opustit Sokolov, jinak to pro mě bude mít následky a ať pak nepočítám s vysokou školou. Měl jsem smíšený pocit strachu a vzteku. Co je komu do toho, jestli chci jet do Prahy. Můžu se přece dobrovolně nechat postříkat vodou z děla.

* Hrajete ještě v kapele?

Hrajeme po hospodách, občas nás zvou na undergroudové festivaly. Jako starci chodí na fotbal, tak naše parta chodí na pivo, na zkoušky a jednou za měsíc někde zahrajeme.

* Zpět k festivalu. Vzkřísili jste slovo „papaláš", když jste odstartovali anketu Papaláš roku. Zkusil byste ho pro mladší čtenáře definovat?

Slovo bylo spojené s minulým režimem a po revoluci tak trochu zmizelo. Politici teď začali jeden druhého takhle nazývat, ale význam se zužuje na vnější znaky pojmu: Na drahé obleky, hotely, prominentní registrační značky u aut. To pro mě ale není jádro slova papaláš.

* Liší se nějak současní papaláši od těch komunistických?

Vnímám je jako matnou vzpomínku. Když přišla plyšovka, bylo mi 19 let. Oproti Jakešovi jsou ti dnešní možná chytřejší. Papaláš je veřejný funkcionář. Papalášství jakási nemoc, opilost mocí. Ti lidé zapomněli, proč ve funkci jsou. Že předmětem jejich práce není urážet soupeře, vyhrávat díky podpásovkám volby za každou cenu, ale spravovat co nejlépe zemi. Značka 0001 u auta, to je jen vnější znak. Takové znaky měli za bolševika pinglové, veksláci, tahle sorta. Je strašné, kde spatřují dnešní elity svoji výjimečnost.

* Anketu Český papaláš zopakujete i letos. Bude se nějak lišit od loňské?

Ke kategoriím Skokan roku, Prasárna roku a Český papaláš přibude regionální anketa Komunální štětináč. Nominace získá díky spolupráci s redaktory MF DNES každý kraj a lidé z celé země pak mohou kliknout na svého favorita. V Praze je favoritem aféra Open Card. Myslím, že Praha do začátku nominací už nic lepšího nevymyslí. Typický je i výlet pardubických zastupitelů na fotbal.

* A v Karlovarském kraji?

Zaujala mě čerstvá událost – návrh politiků v Karlových Varech přestat natáčet losovačky. Losovačku považuji za největší humus, který jsem tu zažil. Za ostudu kraje. A jediným výsledkem je to, že příště se nebude nahrávat. Ještě větší výsměch.

* Nepřipadá vám divné, že lidé pořád volí tytéž aférami prolezlé strany a dávno zesměšněné politiky? Tím se asi dostáváme k podtitulu letošního festivalu – Proti pasivitě.

Připadá. Nechápu to. Pokud mají strany s největšími průšvihy stále preference kolem 30 procent hlasů, tak je to špatné. Hroší kůže českých politiků je neuvěřitelná. Kdyby se naše skandály odehrály někde na Západě, jejich protagonisté by odstupovali a země by měla třetí nebo čtvrtou garnituru politiků. Vezměme si jen předsedy stran: Dovolená v Toskánsku, střílečka na křtu knihy v Monarchu. A oni to za problém nepovažují. Slíbí lidem třicet korun a hurá. Zdůrazňuji, že pořadatelé festivalu jsou nestraníci, chceme bojovat proti projevům nízké politické kultury. Proti pasivitě proto, že pořád jen nadáváme po hospodách a přitom hlasujeme pro „profláklé" politiky. Průšvih je, že mnoho jiných variant při volbách neexistuje. Měli bychom vylézt z těch hospod a začít něco dělat. Aspoň něco, třeba při volbách víc přemýšlet. Nechci ale nikomu radit, nejsem mesiáš.

* Překvapilo vás vloni, když si pro papalášskou cenu přijela Paroubkova manželka? Vy jste po tom přece netoužili.

Nepočítali jsme s předáváním anticen. Ještě nebyl konec hlasování a už se přihlásili, že paní Paroubková dorazí. Já se hrozně bál, že dojde k nějaké provokaci. Vstup na festival byl zdarma, nemohli jsme ovlivnit, kdo přijde a kdo ne. Vyslat těhotnou manželku šéfa nejsilnější strany na rockový koncert, aby vyzvedla anticenu, byl tak divný nápad! Napadlo mě, že jediným důvodem je provokace. Bál jsem se, že se něco semele a myšlenku festivalu to „hodí" úplně někam jinam. Že budeme za bandu hulvátů, kteří cosi hází po těhotné ženské. Dopadlo to dobře.

* I díky tomu, že jste před Paroubkovou postavili dvě malé děti jako ochranku.

Zní to divně, ale předání ceny proběhlo v klidu. Nikdo nic nekřičel, paní Paroubkové zatleskali a bylo po všem.

* Napadá vás teď po třičtvrtě roce, proč si Paroubkovi chtěli vyzvednout cenu osobně? Byl to kalkul?

Pořád to nechápu. Odvahu paní Paroubková měla, a to jí slouží ke cti. Jestli to ale manželé Paroubkovi brali s humorem, anticena – chachá, tak projevili větší smysl pro humor než rada Karlovarského kra­je.

* Cenu dostaly i poslankyně za Stranu zelených Zubová a Jakubková. Poslaly jste jim plato s vejcem?

Poslali, reakce žádná. Ani jsme žádnou nečekali.

* Mimochodem, cena bude letos vypadat stejně?

Určitě ne. Zatím ale nevíme, co vítězům předáme. Něco aktuálního. Loňské vejce nebylo určené proti sociálním demokratům, ale proti papalášům. Stalo se symbolem aktivity. Někdo řekl: Už dost!

* Potěšila vás rada Karlovarského kraje, která škrtla příspěvek pro festival proto, že nemá úroveň? Udělala vám tím reklamu.

„Potěšila" je divné slovo. S příspěvkem jsme počítali a zdůvodnění radních mi vyrazilo dech. Propagace je to ale dobrá.

* Řekli si krajští radní o to, aby se stali terčem nějaké legrácky?

Zatím nemáme nic takového v plánu.

* Co je soutěž Grand Prix Papaláš Super Remix?

Soutěž dýdžejů o remix politického projevu. Vymyslela to Ester Kočičková. Start soutěže bude 25. února v den výročí. Chceme tam mít i projevy současných politiků. Uzávěrka bude 15. dubna, bude to veselá taškařice. A 30. dubna pak odstartuje anketa Český papaláš.

* Že bude koncert dvoudenní, to je asi největší novinka letošního festivalu.

Asi ano. Zájem kapel hrát u nás je velký. Chtěli jsme, aby se dělo něco v pátek i v sobotu.

* Měl jste předtím zkušenost s pořádáním tak velké akce?

Ne. Pořádal jsem jen menší. Ale všechno klaplo.

* Byl pro vás festival výdělečný?

Zaznamenali jsme mírnou nulu. Tedy ztrátu asi 30 tisíc korun, což není tak velké číslo z pohledu celkového rozpočtu. Vloni byl vstup na koncert zdarma, letos už ne. Lístek bude stát asi 250 korun na oba dny. Prostor ohradíme.

Miroslav Balatka
Věk: 39 let
Zaměstnání: geodet, živnostník
Bydliště: Sokolov
Stav: ženatý, dcera

13. únor 2010 14:03

Novinky

Fotogalerie z Festivalu politické písně Sokolov 2011

4. listopad 2011 23:41 Zde jsou fotografie René Carana z celého průběhu letošního FPP2011.

Video – vyhlášení výsledků

3. listopad 2011 23:35 zdroj ČTK

Výsledky ankety Český papaláš 2011

3. listopad 2011 23:12 Tak a je dohlasováno, spočteno, vyhlášeno.. a zde to je vše popořadě, jak to letos dopadlo..

Napsali o nás

Papaláš roku je Klaus, porazil Ratha. ‚Bodoval‘ i John

3.11.2011 – lidovky.cz – Prezident Václav Klaus byl na základě internetového hlasování zorganizovaného pořadateli Festivalu politické písně Sokolov 2011 vyhlášen Papalášem roku.

Papaláše roku vyhrál Klaus, skokana má John. Prasárnou je koalice v Praze

3.11.2011 – idnes.cz – V internetové anketě o Českého papaláše roku 2011 zvítězil prezident Václav Klaus, druhou příčku obsadil hejtman David Rath. Prasárnou roku pak Češi vybrali vznik politické koalice na pražském magistrátu.

Klaus papaláš, Paroubek baleťák

4.11.2011 – tyden.cz – Glosa Martina Ferndrycha – Uživatelé kompjůtrů zvolili v internetové anketě Festivalu politické písně Sokolov 2011 papalášem roku prezidenta Václava Klause. Strefili se?

Menu

Další ročníky

Zasílání novinek

Odkazy

Oficiální stránky města Sokolov

Transparency International

Ester Kočičková

Česká televize, pořad Retro – O festivalu politické písně Sokolov

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

náhled tisku | tisknout | nahoru

Mladá Fronta DnesMěsto SokolovRespekt
HB PrintRadio BeatVYMĚŇTE POLITIKY

2009 – 2011 © Festival politické písně Sokolov
Prohlášení o přístupnosti
Webmaster: Vistamedia